Zmiany w 2023 roku: ZUS, prawo pracy, część 2
W poprzedniej części artykułu [tu] pisaliśmy m.in o uregulowaniach dotyczących pracy zdalnej oraz o nowych stawkach wynagrodzenia za pracę. Jednak zmiany w prawie pracy w 2023 roku to temat znacznie obszerniejszy. Zapraszamy do przeczytania kontynuacji artykułu.
Urlop rodzicielski dla rodziców adopcyjnych, urlop opiekuńczy
Duże zmiany czekają rodziców, w tym rodziców przysposabiających. Wydłużeniu ulegnie czas, w którym rodzice adopcyjni mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego.
Ponadto ojcowie otrzymają dodatkowe 9 tygodni, jednak jeśli ich nie wykorzystają, czas ten po prostu przepadnie.
W wyniku zaimplementowania Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. (work-life balance), pracownikom przysługiwać będzie 5 dni urlopu opiekuńczego, w celu opieki nad:
- dziećmi,
- małżonkiem,
- rodzicami,
- osobą zamieszkującą w tym samym gospodarstwie domowym,
jeśli jest ona konieczna ze względów medycznych.
Za czas przebywania na urlopie opiekuńczym nie przysługuje wynagrodzenie, natomiast jest on wliczany do okresu zatrudnienia.
Zwolnienie “vis maior”
Planowane jest także wprowadzenie tzw. zwolnienia “vis maior”, czyli możliwości niepojawienia się w pracy z powodu działania siły wyższej. Do tej kategorii zaliczać się będą także pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem.
Zmiany te wejdą w życie po upływie 14 dni od ich opublikowania w Dzienniku Ustaw.
Prewencyjne kontrole trzeźwości pracowników
Nowe przepisy Kodeksu pracy dają także pracodawcy prawo do kontroli pracownika na obecność alkoholu i podobnych substancji psychoaktywnych, gdy uzna, iż jest to “niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia”. Regulacje te mają mieć również zastosowanie w stosunku do osób zatrudnionych w systemie B2B czy na umowę zlecenie. W celu przeprowadzenia takiej kontroli niezbędne będzie doprecyzowanie grupy pracowników mających być poddanymi kontroli, a także określenie sposobu jej przeprowadzenia w dokumentacji wewnątrzzakładowej.
W związku z charakterem uzyskanej wiedzy, pracodawcę obowiązują przepisy RODO dotyczące pozyskiwania i przetwarzania danych osobowych.
Miesięczna kwota zmniejszająca podatek
W tej kwestii czekają nas dwie bardzo ważne zmiany. Pierwsza odnosi się do wynagrodzenia pracownika. Jeśli podlega ono podwyższonym kosztom uzyskania przychodów w wysokości 300 zł miesięcznie, osoba zatrudniona może złożyć pisemny wniosek do pracodawcy o niestosowanie tych kosztów.
Regulacje dotyczące miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek od 1 stycznia 2023 roku będą miały zastosowanie również wobec rezydentów podatkowych niepodlegających ustawowej definicji pracownika (osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę).
Obowiązek PUE ZUS
Od 1 stycznia 2023 roku obowiązkiem każdego przedsiębiorcy i płatnika składek będzie posiadanie konta na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Jeśli więc jeszcze nie posiadasz konta, nie zapomnij go założyć!
Zapis do PKK
Kolejna zmiana dotyczy zapisów do PKK. Zmieniony wzór deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PKK obowiązuje co prawda od końca listopada 2022 roku, natomiast należy pamiętać o jej złożeniu. W przypadku, gdy tego nie zrobimy, nastąpi ponowny automatyczny zapis.
Przedstawione powyżej zmiany są istotne zarówno z punktu widzenia pracownika jak i pracodawcy. Jeśli szukasz przydatnych informacji, pamiętaj o czytaniu naszych artykułów.
-Jober.pl
Przejdź do pierwszej części artykułu:
https://www.jober.pl/articles/zmiany-w-prawie-pracy-zus-29
Źródło: https://kadry.infor.pl/wiadomosci/5626925,zmiany-zus-2023-prawo-pracy.html