Praca w Belgii interesuje wiele osób, planujących wyjazd za granicę. Przyszłych pracowników kuszą przede wszystkim stawki, które są wyższe niż w Polsce. Przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić, ile można zarobić na pracy w Belgii?
Polscy pracownicy często szukają zatrudnienia w Belgii. Nie jest to trudne, ponieważ pojawia się sporo ofert pracy w tym kraju – belgijscy pracodawcy szczególnie cenią fachowców z branży budowlanej, duże zapotrzebowanie jest w rolnictwie oraz produkcji. Dobrze radzą sobie także specjaliści IT czy pracownicy służby zdrowia.
W Belgii obowiązują trzy języki urzędowe (niemiecki, francuski oraz niderlandzki), mieszkańcy kraju w większości posługują się również angielskim. Z tego powodu niektórzy pracodawcy mogą wymagać znajomości któregoś z tych języków. Oczywiście możliwe jest znalezienie pracy w Belgii bez języka obcego, jednak będzie to raczej zatrudnienie sezonowe i za niższą stawkę. Swoboda komunikacji nie tylko pozwala zdobyć lepsze stanowisko, ale otwiera też drogę do awansów.
Jaka jest płaca minimalna w Belgii?
Wysokość belgijskich płac jest ustalana w układach zbiorowych zawieranych pomiędzy związkami zawodowymi, a przedstawicielami pracodawców. Regulują one główne zasady organizacji pracy a także wynagradzania zatrudnionych osób – ustalają też wysokość minimalnej stawki.
Jeśli w danym sektorze układy zbiorowe jej nie określają, wtedy pracownik otrzymuje gwarantowaną stawkę minimalną. Ustala ją Narodowa Rada ds. Zatrudnienia, związki zawodowe oraz organizacje pracodawców. Warto zaznaczyć, że wynagrodzenia określone przez układy zbiorowe są zwykle wyższe niż gwarantowana stawka minimalna.
Obecnie wynosi ona 1626 euro brutto – w Polsce jest to 2800 zł brutto (około 603 euro brutto).
Ile można zarobić w Belgii?
Chęć wyjazdu do pracy w Belgii podyktowana jest kwestiami finansowymi. Średnie miesięczne stawki są tu dość wysokie i plasują się na poziomie około 3300 euro brutto. Ostateczna stawka zależy jednak od branży – najwięcej ofert zatrudnienia dotyczy budownictwa, produkcji, poszukiwani są też pracownicy gastronomii oraz fizyczni. Wpływ na wysokość zarobków ma też doświadczenie oraz znajomość języka obcego, ułatwiającego komunikację.
Przykładowe stawki w Belgii:
- Cieśla: od 14 euro
- Dekarz: od 15 euro
- Kierowca ciężarówki: od 12 euro
- Kucharz: od 14 euro
- Magazynier: od 13 euro
- Mechanik: od 15 euro
- Murarz: od 16 euro
- Pracownik produkcji: od 12 euro
- Pracownik rolny: od 10 euro
- Pracownik sprzątający: od 10 euro
- Stolarz: od 14 euro
Dodatki do wynagrodzenia w Belgii
Oprócz podstawowej stawki pracownicy w Belgii mogą liczyć na różnego rodzaju dodatki do wynagrodzenia. Są to zarówno premie, jak też bony czy czeki:
Dodatek wakacyjny – jest to świadczenie, które przysługuje wszystkim osobom pracującym w Belgii. Jego wysokość to około 15% rocznego wynagrodzenia brutto z roku poprzedniego.
Premia końcoworoczna – tzw. trzynasta pensja, przyznawana jest pracownikom licznych sektorów. Na dodatkowe wynagrodzenie mogą liczyć osoby zatrudnione na przykład w budownictwie, przemyśle spożywczym, ogrodnictwie lub rolnictwie. Premia końcoworoczna dotyczy okresu od 1 lipca ubiegłego roku, do 30 czerwca roku bieżącego, a jej wysokość zależy od sektora. Aby ją otrzymać, trzeba spełnić określone wymagania, jak na przykład liczba przepracowanych dni.
Premia związkowa – dotyczy wyłącznie osób zrzeszonych w związkach zawodowych, a jej wysokość zależy od sektora zatrudnienia. Średnio jest to około 140 euro.
Dodatkiem do pensji w niektórych sektorach są czeki żywnościowe. Można je realizować w restauracjach oraz kupować żywność w sklepach i supermarketach. To, czy pracownik otrzymuje czeki żywnościowe, zależy od sektora oraz pisemnej umowy ogólnej z pracodawcą. Wartość czeku żywnościowego nie może przekraczać 8 euro za dzień.
Zarobki a koszty życia w Belgii
Kwestia tego, ile można zarobić na pracy w Belgii, zależy też od kosztów życia w tym kraju, które są dość wysokie. Nawet pracownik sezonowy musi liczyć się z wydatkami na mieszkanie lub pokój. Do tego dochodzi także zakup jedzenia czy środków higieny. Oczywiście pracując przez krótszy okres, można obniżyć nieco standard, starając się odłożyć jak najwięcej.
Natomiast osoby, które zdecydowały się zamieszkać w Belgii na dłużej, muszą liczyć się z dość wysokimi kosztami utrzymania, sięgającymi nawet 1000 euro miesięcznie.