Wynajem mieszkania/pokoju w Austrii
Jeśli szukasz pracy w Austrii, warto już na tym etapie rozejrzeć się za specyficznymi warunkami, jakie daje lokalny rynek mieszkaniowy. Możesz też na etapie szukania pracy zapytać potencjalnego pracodawcę o to, czy ma możliwość udostępnienia mieszkania roboczego, bądź pomóc w formalnościach na miejscu.
Gdzie szukać mieszkania na wynajem w Austrii?
Znalezienie mieszkania lub pokoju na wynajem w Austrii może okazać się nie lada wyzwaniem. Dużo zależy od samego regionu, a także posiadanego budżetu. Jeśli jest taka możliwość, polecamy, by na początku poszukać osoby, która nas wspomoże na miejscu i rozejrzy się w naszym imieniu w okolicznych ogłoszeniach.
Na początek warto zajrzeć na portale, które specjalizują się w tego typu ogłoszeniach, czyli:
- www.derstandard.at
- www.diepresse.at
- www.kleinezeitung.at
- www.kurier.at
- www.bazar.at
- www.immobilien.net
- www.flohmarkt.at/mietwohnung
- www.immowelt.at
- www.wohnnet.at
- www.immobilienscout24.at
Jest w czym wybierać prawda? Poza ogłoszeniami na stronach internetowych warto zwracać uwagę na lokalne grupy na Facebooku ( Polacy w Austrii, POLACY W AUSTRII/TABLICA OGLOSZEN, WIEDEŃ / Wynajem Mieszkań i Pokoi!), czy lokalną prasę. Często można tam spotkać prawdziwe perełki.
O tym musisz pamiętać szukając mieszkania w Austrii?
Przy szukaniu mieszkania trzeba zwrócić uwagę na to, że najemca nie może przeznaczyć całości swojego zarobku na wynajem i jeśli osoba wynajmująca nie zarabia przynajmniej trzykrotności wysokości miesięcznego czynszu właściciel mieszkania może nie zgodzić się na wynajem. Często w tym celu wymagane jest zaświadczenie o zarobkach. W innym przypadku można też szukać poręczyciela (musi złożyć oświadczenie -Bürgschaftserklärung), który zobowiąże się do płacenia za mieszkanie, gdy najemca nie będzie w stanie spłacić zobowiązań.
Gdy masz już na oku swoje nowe mieszkanie, warto właściciela mieszkania prosić o wstępną umowę, z którą będzie można się zapoznać przed ostateczną decyzją. Dobrą praktyką jest też dokładne obejrzenie mieszkania i spisanie protokołu dotyczącego stanu mieszkania, by uniknąć niepotrzebnych konfliktów. Z czego składa się umowa o najem?
- strony umowy (najemca oraz osoby wynajmująca),
- dokładny opis mieszkania (adres, wielkość w m2) oraz zestawienie pokoi, należąca do lokum piwnica lub strych oraz ewentualnie miejsce garażowe,
- opis wyposażenia (rodzaj ogrzewania, wyposażenie sanitarne, zabudowana kuchnia wraz z szafkami i najbardziej niezbędne sprzęty itp.),
- ewentualne zasady użytkowania ogrodu, przechowalni rowerów, pralni oraz części wspólnych),
- datę początku płacenia czynszu lub przekazania kluczy,
- długość trwania umowy najmu (na czas nieokreślony lub na czas określony z dokładną datą końcową najmu),
- wysokość miesięcznego czynszu (z podziałem na opłatę za samo mieszkanie, koszty utrzymania oraz podatek obrotowy),
- informację czy wysokość czynszu za sam wynajem może wzrosnąć i jeśli tak, to na jakich zasadach,
- dokładne informacje o wysokości kosztów utrzymania,
- wysokość kaucji oraz opcje jej zapłaty,
Co wchodzi w skład opłat?
Cena wynajmu w ogłoszeniach jest zwyczajowo podawana jako czynsz netto. "Nettomiete" obejmuje tylko te koszty, które są płatne, aby umożliwić korzystanie z mieszkania (chyba że konkretne ogłoszenie stanowi inaczej). Do rzeczywistej wysokości opłat należy doliczyć koszty eksploatacji, czyli na przykład opłaty za wodę, za wywóz śmieci i inne koszty, które są związane z utrzymaniem budynku. Dodatkowo należy liczyć także opłaty za energię elektryczną, internet, telewizję.
Wynajem pokoju w Austrii
Jeśli dla ciebie wynajem całego mieszkania na początek to zbyt duży wydatek, dobrą opcją, nad którą warto się zastanowić, jest wynajem jednego pokoju w większym mieszkaniu. Jest to zdecydowanie tańsza opcja, ale trzeba się liczyć z ograniczeniem prywatności w pomieszczeniach wspólnych. Jest to również świetna opcja do poznawania nowych ludzi, obycia z językiem i wchodzenia w kulturę austryjacką.
Wybór dobrego rozwiązania nie jest z pewnością ani łatwy, ani szybki. Aby znaleźć mieszkanie, które będzie spełniało Twoje oczekiwania oraz w miarę przystępnej cenie to nie lada wyzwanie. Konkurencja wśród szukających jest też bardzo duża, więc liczy się Twoje zaangażowanie i szybkie reagowanie na nadarzające się okazje.