Praca w Anglii po Brexicie – co warto wiedzieć?
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zmieniło sytuację osób, które rozważały wyjazd zarobkowy, jak również Polaków już pracujących na Wyspach. Mimo tego praca w Anglii po Brexicie jest nadal możliwa, trzeba jednak spełnić określone wymogi dotyczące zatrudnienia.
Jak aktualnie wyglądają formalności związane z wyjazdem do Anglii? Przede wszystkim trzeba wystąpić o otrzymanie wizy. Istnieje kilka rodzajów wiz, dlatego musisz mieć plan działania, aby wiedzieć, o jaką się starać.
Jak otrzymać wizę pracowniczą?
Wniosek o wizę muszą złożyć osoby planujące wyjazd zarobkowy do Anglii. Należy to zrobić przez oficjalną stronę gov.uk, która krok po kroku, zadając pytania, przeprowadzi cię przez proces składania podania. Dodatkowo znajdziesz tam szczegółowe informacje o punktacji imigracyjnej, niezbędnej do tego, by starać się o pracę w Anglii po Brexicie. Celem systemu jest ograniczenie napływu taniej siły roboczej na rzecz pracowników wykwalifikowanych, znających język.
Żeby ubiegać się o wizę, musisz uzyskać minimum 70 punktów. Szczegóły na temat całego systemu punktacji znajdziesz TUTAJ, natomiast tabela punktacji znajduje się TUTAJ.
Wizy pracownicze UK
Wizy pracownicze do UK dzielą się na kilka kategorii:
- wiza dla wykwalifikowanych pracowników,
- wiza dla high net-worth individuals (najlepiej zarabiających),
- wiza studencka,
- wiza do pracy sezonowej.
Wiza dla wykwalifikowanych pracowników jest przeznaczona dla osób, które będą pracować dla brytyjskiego pracodawcy zatwierdzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jednym z warunków jej otrzymania jest umieszczenie stanowiska na liście zawodów kwalifikowanych. Aby ją uzyskać, musisz posiadać potwierdzenie oferty przyjęcia do pracy w Anglii.
Wizy dla high net-worth individual dzielą się na trzy typy: wiza global talents, dla inwestorów oraz dla startupów. Global talents przeznaczona jest dla pracowników o wysokich kwalifikacjach zawodowych, którzy wyróżniają się w branży. Wiza dla inwestorów wymaga trwałego zainwestowania na brytyjskiej giełdzie przynajmniej 2 milionów funtów. Jeśli natomiast planujesz założyć biznes w Wielkiej Brytanii, to wiza dla startupów będzie najodpowiedniejsza.
Wiza studencka jest przeznaczona dla osób, które zostały zaakceptowane przez poręczyciela studentów uprawnionego przez MSW. Warunkiem jej otrzymania jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie oraz wykazanie chęć podjęcia nauki w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo latem 2021 roku uruchomiono wizy dla absolwentów szkół wyższych w Anglii, które później ułatwiają uzyskanie statusu osoby osiedlonej.
Wiza do pracy sezonowej ważna jest przez pół roku i pozwala np. na zatrudnienie w gospodarstwie albo przy zbiorach. Aby ją otrzymać, należy znaleźć pracodawcę zarejestrowanego jako “licencjonowany sponsor”. Składając podanie o tę wizę, trzeba mieć ukończone 18 lat, posiadać numer referencyjny zaświadczenia o sponsorowaniu oraz mieć odliczoną kwotę na utrzymanie się w Wielkiej Brytanii (jest to około 1270 funtów).
Ile można zarobić w Wielkiej Brytanii?
Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy tutaj od branży oraz stopnia znajomości języka angielskiego. Największe szanse na zatrudnienie mają szeroko rozumiani specjaliści a także osoby wykonujące zawody medyczne. Aktualnie najniższa krajowa w Anglii wynosi 8.91 GBP za godzinę pracy. Zobacz też: Ile możesz zarobić w Anglii (link)
Podatki w Wielkiej Brytanii
System podatkowy w Anglii uchodzi za jeden z najbardziej przyjaznych dla podatników. Podatki płaci się tak jednak według innego systemu niż w Polsce. U nas rok podatkowy zaczyna się w tym samym czasie co kalendarzowy (1 stycznia), natomiast w Zjednoczonym Królestwie jest to 6 kwietnia. To nie jedyne różnice. Sprawdź więcej o podatkach w Anglii w naszym artykule: Ile zapłacisz podatku w Anglii? (link)
Zakwaterowanie - mieszkania i pokoje w Wielkiej Brytanii
Znalezienie dobrego miejsca do zamieszania może okazać się trudniejsze niż myślisz. Najlepiej poszukać zatrudnienia w miejscu, gdzie pracodawca pomaga w znalezieniu lokum. Jeśli nie masz takiej możliwości sprawdź nasze podpowiedzi dotyczące szukania mieszkania na wynajem: Wynajem pokoju/mieszkania w Anglii (link).
Znajomość języka angielskiego
W przypadku pracy w Anglii jest to kluczowa umiejętność. Aktualnie pracodawcy oferują zatrudnienie osobom, które znają język angielski przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Dlatego jeśli masz poczucie, że porozumiewaniu się w języku angielskim nie jest twoją mocną stroną warto zacząć naukę języka angielskiego na kursach językowych lub w wykorzystaniem wielu dostępnych źródeł online (na przykład lekcje online lub aplikacje mobilne takie jak Tutlo). Możesz też skorzystać z naszych wskazówek dotyczących darmowych źródeł nauki języka angielskiego: Darmowe sposoby na naukę języka angielskiego (link)
Sytuacja na rynku pracy po Brexicie
Rynek pracy na Wyspach jest w dalszym ciągu dostępny dla obywateli Polski. Można jednak zauważyć, że liczba ogłoszeń o pracę w Anglii zmalała, a brytyjscy pracodawcy przyznali, że zmiany przepisów aktualnie zniechęcają do zatrudniania pracowników z Unii Europejskiej. Oprócz tego brytyjski rząd podniósł opłaty za pracę dla imigrantów, co dodatkowo zniechęca przedsiębiorców do zatrudniania obcokrajowców.