Jak przygotować się do szukania pracy zdalnej?
Obecny rynek pracy nie napawa optymizmem. Choć we wrześniu 2020 r. liczba nowych ofert zbliżyła się do tej sprzed pandemii, październik znów przyniósł duży spadek. Druga fala zakażeń koronawirusem, a z nią kolejne obostrzenia, spowodowały znaczne spowolnienie gospodarki. Jak sobie z tym poradzić? Jeśli aktualne oferty pracy w Twojej okolicy nie są zadowalające, warto rozejrzeć się za pracą zdalną.
WYKRES
Czym jest praca zdalna?
Praca zdalna polega na wykonywaniu zadań dla firmy, lub zleceniodawców poza ich siedzibą lub miejscem wykonywania pracy. W tym modelu pracy wykorzystuje się nowoczesne technologie, a rezultaty działań dostarczane są pracodawcy przez Internet.
Jeśli chcesz zacząć pracować zdalnie, możesz:
- poszukać pracy na etacie, która pozwoli Ci na pracę zdalną nie tylko w obecnej sytuacji epidemiologicznej,
- zostać freelancerem i wykorzystywać swoje umiejętności do pracy z klientami zarówno z Polski, jak i z reszty świata,
- założyć własną firmę, którą zorganizujesz tak, by działała zdalnie.
W czasach przed pandemią praca zdalna była określana jako sielanka. Przez niektórych oceniania z perspektywy siedzenia na plaży, picia kawy w modnych kawiarniach i podróżach po całym świecie. I choć jest to możliwe do osiągnięcia, to jednak najczęściej oznacza wielogodzinną pracę z domu, ewentualnie w coworkingu. Oczywiście, praca zdalna oferuje wiele udogodnień. Często jest to praca zadaniowa, a nie od 8 do 16. Jeśli jesteś sprytny i wyrobisz się wcześniej, to masz czas na inne aktywności. Możesz pójść do lekarza, na pocztę czy do fryzjera w godzinach, w których ci pracujący stacjonarnie mogą tylko pomarzyć. Dużo zależy także od ustaleń ze zleceniodawcą, jednak praca zdalna pomaga osiągnąć pewną dozę elastyczności. Jednak w praktyce wymaga od pracownika samodyscypliny i wyśmienitej umiejętności organizacji pracy.
Jak przygotować się do pracy zdalnej?
Zadbaj o swoje prywatne media społecznościowe
Twoje prywatne profile na portalach społecznościowych wbrew pozorom nie są wyłącznie prywatne. Pamiętaj, że to, co publikujesz w sieci, w niej zostaje. Co więcej, szukając pracy zdalnej często, możesz kontaktować się w ten sposób z potencjalnymi pracodawcami. Warto zadbać o to, by nie było tam materiałów, za które możesz się wstydzić.
Popracuj nad organizacją czasu pracy
Codziennie rano wstajesz i wykonujesz szereg powtarzających się czynności, by zdążyć do pracy. Tworzą one swego rodzaju rytuał, pomagający Ci się zorganizować. A co jeśli pracujesz z domu? Nie masz konkretnych godzin wykonywania obowiązków zawodowych? Za oknem świeci piękne słońce, że aż chcesz wyjść na spacer lub maluje się bury krajobraz, idealny, by siedzieć pod kocem i oglądać Netflix? Wszystko wokół kusi, pełny zlew woła o posprzątanie, a zamiatanie nagle okazuje się niezwykle pasjonujące. Już przed szukaniem pracy zdalnej postaraj się wprowadzić do swojego codziennego życia sposoby na organizację pracy w domu.
Nawiązuj relacje
Aby ułatwić szukanie pracy, już teraz znajdź dyskusję wokół tematu, którym się zajmujesz (lub chcesz się zajmować) zawodowo i aktywnie się udzielaj. Pomagaj, służ radą, dobrym słowem. Daj się poznać nowym osobom, otwórz się na nowe znajomości. W ten sposób zwiększasz swoje szanse na to, by dotrzeć do ciekawych ofert pracy.
Poszerzaj swoje umiejętności zawodowe
Sytuacja na rynku pracy jest nieciekawa. Coraz więcej osób traci posadę i szuka nowej. To powoduję dużą konkurencję o te oferty, które się pojawiają. A pojawia się ich coraz mniej. Warto wyróżnić się swoimi umiejętnościami. Szukaj nowych kursów online, które mogą być uzupełnieniem Twojego doświadczenia. Sprawdź rekrutację na kierunki studiów, teraz nawet studia dzienne mogą odbywać się w formie zdalnej - warto poszukać takich, które będą dodatkowym atutem. Nie siedź i nie czekaj na mannę z nieba! Działaj! Lepszej okazji nie będzie.
Podążaj za swoją pasją
Zastanów się, co naprawdę lubisz robić? Co sprawia Ci frajdę? Może warto spróbować się przebranżowić i robić to, co powoduje Twój uśmiech na twarzy? Praca zdalna otwiera przed Tobą nowe możliwości, bo nie ogranicza Cię już zasób ofert w Twoim miejscu zamieszkania.
Bywa, że praca zdalna wymaga większego zaangażowania niż tradycyjna praca w biurze. Niemniej jednak, na ten sposób zarabiania decyduje się coraz większa grupa osób. Podyktowane jest to lepszymi możliwościami znalezienia pracy dopasowanej do umiejętności i doświadczenia. Nie bez znaczenia jest też duża elastyczność działania i poczucie wolności. Aby się na nią jednak zdecydować, musisz się dobrze przygotować. Mam nadzieję, że te wskazówki pozwolą Ci rozwinąć skrzydła i znaleźć pracę marzeń. Powodzenia!