Jak wygląda praca w Belgii?

Belgia jest jednym z krajów, które Polacy chętnie obierają za cel emigracji zarobkowej. Przed wyjazdem koniecznie trzeba sprawdzić, jak wygląda praca w Belgii, a także jakich formalności należy dopełnić, by móc tam zarabiać.


Belgijski rynek pracy otworzył się przed Polakami 1 maja 2009 roku. Od tego czasu w kwestiach zatrudnienia, świadczeń czy podatków pracownicy z naszego kraju mają takie same prawa jak Belgowie. Do pracy w Belgii nie jest potrzebne żadne pozwolenie – mimo to przyjezdni muszą pamiętać o dopełnieniu formalności związanych z pobytem.


Kwestie związane z pobytem w Belgii

Mieszkańcy strefy Schengen mogą swobodnie przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej. Jednak planując wyjazd do Belgii, nie można zapominać o dokumentach – aktualnym dowodzie osobistym lub paszporcie. Podczas pobytu w tym kraju należy mieć przy sobie któryś z nich, jest to obowiązkowe.

Mimo że pobyt w Belgii nie przekraczający 3 miesięcy nie wymaga legalizacji, należy w ciągu 10 dni od przyjazdu zgłosić go w urzędzie miasta lub na komisariacie policji. Co ciekawe, takiego obowiązku nie mają na przykład osoby, które mieszkają w hotelu. Natomiast aby móc przebywać w Belgii dłużej niż 3 miesiące (tzw. pobyt czasowy), trzeba spełnić jeden z poniższych warunków:

  1. należy posiadać legalną pracę na umowę lub prowadzić własną działalność,
  2. trzeba aktywnie poszukiwać pracy,
  3. studiować na terenie Belgii i mieć aktualne ubezpieczenie zdrowotne,
  4. trzeba dysponować środkami, które wystarczą do utrzymania się w Belgii, a także mieć aktualne ubezpieczenie zdrowotne.

Ubiegając się o pobyt czasowy w Belgii, należy wystąpić też z prośbą o zameldowanie. Można to zrobić w belgijskim urzędzie gminy, właściwym dla miejsca aktualnego zamieszkania. Dokumenty, które są do tego wymagane, to między innymi polski dokument tożsamości i przetłumaczony odpis polskiego aktu urodzenia. Po pomyślnym rozpatrzeniu prośby, urząd wydaje tymczasową kartę pobytu oraz dokument potwierdzający meldunek, uprawniające do pięcioletniego pobytu. Po upływie tego czasu będzie można się starać o pobyt stały.


Umowa o pracę w Belgii

Czas pracy w Belgii wynosi 38 godzin tygodniowo, wiele zależy jednak od sektora zatrudnienia. Na przykład w branży budowlanej pracuje się 40 godzin w tygodniu. System oraz godziny pracy muszą zostać określone w regulaminie, który pracodawca ma obowiązek doręczyć wszystkim pracownikom.

Podejmując zatrudnienie w Belgii, konieczne jest zawarcie umowy o pracę. Wiążąca jest zarówno umowa ustna, jak i pisemna. W tym miejscu trzeba pamiętać, że umowa ustna dotyczy tylko pracy na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze. Wszystkie inne muszą być zawierane są na piśmie – dla własnego bezpieczeństwa warto postarać się, by podpisać również umowę na czas nieokreślony.

Umowa o pracę musi określać: strony umowy (pracownik, pracodawca), datę zatrudnienia, rodzaj umowy, wykonywaną pracę, wysokość wynagrodzenia i sposób jego wypłaty, wymiar czasu pracy, zakres obowiązków pracownika, czynności pracownika w razie jego choroby i okres wypowiedzenia. Na umowie musi widnieć data jej zawarcia oraz podpisy stron.

Umowę o pracę w Belgii przygotowuje się w jednym z trzech języków urzędowych, właściwych dla regionu, w którym jest zawierana.


Ile można zrobić w Belgii?

Praca w Belgii jest dla Polaków bardzo opłacalna. Płaca minimalna wynosi tam bowiem 1626 euro brutto (ok. 7651 zł), natomiast w naszym kraju – 2800 zł brutto. Średnie miesięczne wynagrodzenie plasuje się na poziomie 3300 euro brutto, ale ostateczne stawki zależą od branży.

W Belgii poszukiwani są fachowcy z branży budowlanej oraz osoby, które chcą pracować w rolnictwie lub na produkcji. Bardzo dobrze na belgijskim rynku pracy radzą sobie także specjaliści z zakresu IT, a także pracownicy służby zdrowia.

Więcej informacji o zarobkach w Belgii znajdziesz w artykule: Ile można zarobić na pracy w Belgii?


Ile kosztuje życie w Belgii?

Według polskich standardów zarobki w Belgii nie należą do najniższych, trzeba jednak pamiętać o kosztach życia. Największy wydatek związany jest z wynajęciem mieszkania. W dużych miastach, takich jak Bruksela, cena jednopokojowego mieszkania na obrzeżach wynosi około 710 euro. Poza stolicą jest o wiele taniej.

Na to, ile kosztuje życie w Belgii, wpływ mają też ceny żywności, które są wyższe niż w Polsce. Można zaoszczędzić, robiąc zakupy w takich sklepach jak Lidl, ALDI lub Colryut, jednak miesięcznie jedna osoba na pewno musi przeznaczyć na jedzenie do 200 euro. Trzeba uwzględnić również wydatki na kosmetyki i środki higieny, a także na transport.

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje życie w Belgii? Informacje znajdziesz tutaj: Ile kosztuje życie w Belgii?


Znajomość języków urzędowych w Belgii

Chociaż Belgia jest niewielkim krajem, to obowiązują tam aż trzy języki urzędowe: niderlandzki, niemiecki oraz francuski. Najwięcej osób posługuje się niderlandzkim i francuskim, natomiast niemiecki obszar językowy skupia się głównie wokół Eupen, blisko granicy z Niemcami.

Do pracy w Belgii nie jest potrzebna znajomość języków urzędowych, ponieważ większość mieszkańców kraju posługuje się angielskim. Jednak możliwość swobodnej komunikacji z belgijskim pracodawcą otwiera drogę do awansu oraz wyższych zarobków. W tym celu już w Polsce możesz zacząć naukę języków urzędowych Belgii, istnieją na to sprawdzone, darmowe sposoby:

  1. Darmowa nauka języka niderlandzkiego
  2. Darmowa nauka języka francuskiego
  3. Darmowa nauka języka niemieckiego

Szukanie miejsca zamieszkania

Jeśli wyjeżdżasz do pracy w Belgii, koniecznie dowiedz się, czy pracodawca zapewnia ci mieszkanie. Najczęściej jest to pokój w mieszkaniu, które dzieli się z innymi pracownikami. Zwykle za takie zakwaterowanie płaci się około 100 euro miesięcznie. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ oszczędza czas, jaki trzeba byłoby poświęcić na poszukiwania miejsca zamieszkania.

Jeśli w grę wchodzi pobyt czasowy, najlepiej zdecydować się na wynajem mieszkania. Zajmują się tym głównie agencje nieruchomości, które obsługują również ogłoszenia w belgijskich portalach z ofertami najmu. Wynajmując mieszkanie, trzeba się liczyć z wydatkiem kilkuset euro miesięcznie.

Więcej o formalnościach związanych z wynajem mieszkania przeczytasz w artykule: Wynajem mieszkania / pokoju w Belgii


Podatki w Belgii

Każda osoba, która pracuje w Belgii, musi rozliczać tam swoje dochody. Na to, ile trzeba zapłacić podatku, wpływa nie tylko wysokość zarobków, ale też sytuacja rodzinna czy ponoszone wydatki, które uprawniają do korzystania z ulg podatkowych.

Oprócz tego w Belgii obowiązuje także wysoka kwota wolna od podatku, w wersji podstawowej jest to 8860 euro. Mimo wszystko podatki w Belgii należą do najwyższych w Europie i mogą wynosić od 25% do 50%.

Najważniejsze informacje o podatkach w Belgii znajdziesz tutaj: Ile zapłacisz podatku w Belgii?


Praca w Belgii – czy warto?

Mimo tego, że ogólne koszty życia w Belgii mogą wydawać się wysokie, nadal jest to jeden z chętniej wybieranych kierunków emigracji. Wabik stanowią przede wszystkim zarobki, które kuszą osoby szukające lepszej pracy. Jeżeli jesteś już zdecydowany na wyjazd do Belgii, dobrze się do niego przygotuj, a szukając sprawdzonej oferty, zajrzyj na belgia.jober.pl