Francja uchodzi za jedno z najpotężniejszych państw świata. Ma największą powierzchnię spośród państw Unii Europejskiej oraz graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Sytuacja na francuskim rynku pracy jest jednak podobna do sytuacji w Polsce: brakuje pracowników, szczególnie specjalistów. Pracownicy znad Wisły są chętnie zatrudniani do służby zdrowia, sektora budowlanego, motoryzacyjnego czy w gastronomii. O czym warto jednak pamiętać, rozglądając się za pracą we Francji?
Ile można zarobić?
Dużo zależy od Twojego doświadczenia i umiejętności oraz lokalizacji. Płaca minimalna we Francji aktualnie wynosi 10,25 euro na godzinę dla 35-godzinnego tygodnia pracy (standardowego dla francuskiego rynku pracy). Jeżeli przepracujemy więcej godzin, niż zakłada nasza umowa, to stawka za pierwsze 8 godzin pracy nadliczbowej, wynosi 125% oryginalnej stawki. Każda kolejna godzina to aż 150% podstawowego wynagrodzenia!
Zobacz też: Ile możesz zarobić we Francji (link)
Podatek dochodowy
Pamiętaj, że każdy pracownik musi sam zadbać o odprowadzenie podatku! Nie zrobi za Ciebie tego pracodawca. Więcej o podatkach przeczytasz w artykule Ile zapłacisz podatku we Francji. (link).
Formalności - o co zadbać przed podjęciem pracy we Francji?
Pozwolenie o pracę
Obywatel Unii Europejskiej, czyli także Polski nie potrzebuje dodatkowo starać się o pozwolenie na pracę na terenie Francji. Musi za to posiadać ważny paszport lub dowód osobisty i stosować się do francuskich praw i przepisów dot. pracy.
Dokumenty
Gdy wyjeżdżasz do Francji w celu podjęcia pracy, przetłumacz na język francuski wszystkie dokumenty, które poświadczają zdobyte kompetencje i doświadczenie tj. świadectwa pracy, dyplomy, certyfikaty z ukończonych kursów. Powinny być one przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
Konto bankowe
Otwarcie francuskiego konta bankowego może okazać się niezbędne do otrzymywania wypłaty w euro. Jednak nie musisz się martwić, nie jest to bardziej skomplikowana procedura niż w Polsce. Niektóre banki oferują założenie konta online, więc możesz to zrobić jeszcze przed wyjazdem do Francji.
Aby założyć konto w banku we Francji, potrzebujesz:
- Dowodu tożsamości (dowód osobisty, paszport),
- Potwierdzenie adresu zamieszkania (umowa najmu, rachunek za energię z Twoim nazwiskiem),
- Twój status rezydencji – nie dotyczy to jednak obywateli EU.
Niektóre banki mogą również poprosić cię o przedstawienie umowy o pracę.
Podstawowa różnica - 35-godzinny tydzień pracy.
We Francji tydzień pracy trwa 35 godzin i należy do najkrótszych w Europie. Natomiast w ciągu jednego dnia nie może on przekroczyć 10 godzin, chyba że układy zbiorowe stanowią inaczej. Francuzi cenią sobie też dni wolne od pracy. Na każdy przepracowany miesiąc urlop wynosi 2,5 dnia, co daje 5 tygodni rocznie do wykorzystania. Dodatkowo obowiązuje też 14 dni ustawowo wolnych od pracy (święta religijne i państwowe).
Obowiązujące umowy
Najczęściej we Francji spotyka się z umowami na czas nieokreślony, które mogą być poprzedzone umową na okres próbny. Jego długość zależy od zawodu. Bardzo rzadko pracodawcy proponują inne rodzaje umów - umowę na czas określony, umowę zlecenie czy inne. Te pojawiają się tylko, gdy charakter pracy tego wymaga - praca w zastępstwie, konkretne jednorazowe zlecenie itp.
Szukanie mieszkania na wynajem
Znalezienie miejsca zamieszkania może okazać się jedną z najtrudniejszych przy podejmowaniu pracy we Francji. Jeśli masz możliwość, rozejrzyj się za ogłoszeniami o pracę, gdzie pracodawca zapewnia zakwaterowanie. Jeśli nie masz takiej możliwości. Oferta mieszkaniowa we Francji jest bardzo zróżnicowana i można znaleźć sporo ogłoszeń, jest też wiele opcji tj. mieszkanie z osobą starszą, zakwaterowanie oferowane przez siostry zakonne, bądź wynajem przez agencje pośredniczące.
Znajomość języka francuskiego
Dotykamy w tym momencie bardzo ważnej kwestii. Francuzi zwracają bardzo dużą uwagę na znajomość języka francuskiego przez obcokrajowców. Nie powinieneś mieć problemu z dogadaniem się w podstawowych kwestiach w języku angielskim, jednak nadal język francuski jest mocno premiowany w ogłoszeniach o pracę i życiu codziennym.. Zdarzają się oferty pracy dla osób anglojęzycznych, ale są one w mniejszości.
Na szczęście możesz teraz uczyć się języka nie tylko z kursów językowych i książek, ale jest w sieci całkiem dużo wartościowych miejsc, z których warto uczyć się podstawowych słów i zwrotów przydatnych do życia i pracy we Francji.
Zobacz więcej na ten temat w artykule “Wynajem mieszkania we Francji”
Francja zapewnia pracownikom stabilny i bezpieczny rynek pracy, krótszy tydzień pracy oraz wysokie zarobki. Dodatkowym atutem jest fakt, że w kraju tym nie ma raczej możliwości zatrudnienia w szarej strefie, a prawo pracy bardzo dobrze zabezpiecza interesy pracownika. Rzeczywiście podatki we Francji są jednymi z najwyższych w Europie, jednak dzięki temu gwarantują stabilną sytuację gospodarczą, a tym samym bezpieczne życie jej mieszkańcom. Osobom, którym zależy i chcą sumiennie pracować nie grozi brak pracy. Zapotrzebowanie na pracowników nadal jest duże.