Benefity pracownicze w Niemczech- co warto wiedzieć?

Benefity pracownicze w Niemczech- co warto wiedzieć?


Planujesz wyjechać za granicę do pracy? Bardzo częstym i jednocześnie najbliższym kierunkiem wybieranym przez Polaków jest praca w Niemczech. Jeśli podejmiesz już decyzję o zatrudnieniu się u naszego zachodniego sąsiada, warto abyś wiedział jakie benefity pracownicze mogą Ci przysługiwać. Na wsparcie liczyć mogą osoby pracujące, bezrobotne oraz te, które mają rodzinę na utrzymaniu.


Podstawowy zasiłek socjalny Arbeitslosengeld II (Hartz IV)

Jako pracownikowi przysługuje Ci prawo do podstawowego zasiłku socjalnego, jednakże dotyczy to tylko osób, których zarobki są bardzo niskie. Zasiłek przysługuje Ci także w sytuacji, w której okres, w jakim płacisz składki na wypadek bezrobocia, jest zbyt krótki i zwolnienie z pracy oznaczałby dla ciebie problem z uzyskaniem zasiłku dla bezrobotnych. Wnioski na podstawowy zasiłek należy składać w niemieckim Jobcenter. Pamiętaj, że każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie i jego wysokość i czas wypłacania zależy głównie od sytuacji pracownika.


Niemieckie chorobowe - czyli Krankengeld

Kolejnym podstawowym świadczeniem jest Krankengeld, czyli niemieckie chorobowe lub potocznie nazywane w naszym kraju L4. Ten rodzaj świadczenia dotyczy pracowników, którzy ze względu na swój kiepski stan zdrowia nie są zdolni do pracy. W każdej sytuacji Twoja niezdolność do pracy musi być potwierdzona przez odpowiedniego lekarza i podobnie, jak w Polsce - początkowo zasiłek jest wypłacany przez pracodawcę, a w dłuższej perspektywie przez kasę chorych. Wysokość zasiłku stanowi 70% twojej wypłaty brutto.


Wsparcie dla rodzin w Niemczech - wszystko co musisz wiedzieć

Pracując dla niemieckiego pracodawcy, możesz liczyć na wsparcie wychowawcze, czyli macierzyńskie i tacierzyńskie. Jednym z jego warunków jest jednak mieszkanie wraz z dziećmi na terenie Niemiec. W przypadku, gdy wychowanie dzieci nie umożliwia pracy na pełen etat, również możesz domagać się świadczeń wychowawczych.

Elterngeld obowiązuje dla progu dochodowego do 250 000 € w ciągu roku, gdy jesteś samotnym rodzicem oraz 500 000 € w ciągu roku w przypadku obojga rodziców, w roku poprzedzającym narodziny dziecka. Suma, która otrzymasz, jest uzależniona od zarobków netto. W skrócie im niższe zarobki, tym wyższy zasiłek, ale statystycznie zasiłek wynosi od 300 euro do nawet 1800 euro netto.

W Niemczech przysługuje również tzw. Kindergeld, czyli zasiłek, mający na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dziecka i dotyczy on dzieci do 18 roku życia lub 25 roku życia, jeśli kontynuuje naukę.

Dostępny jest też Mutterschaftsgeld, czyli macierzyńskie i należy się on kobietom ubezpieczonym w kasie chorych oraz kobietom ciężarnym - od 6 tygodnia przed rozwiązaniem ciąży do 8 tygodnia po urodzeniu dziecka. Jego wysokość jest obliczana na podstawie średniego wynagrodzenia netto otrzymywanego przez 3 miesiące przed okresem ochronnym.


Urlop wypoczynkowy w Niemczech - warunki otrzymywania

Jako pracownik w Niemczech, prawo do urlopu wypoczynkowego otrzymujesz dopiero po 6 miesiącach pracy. Jeśli zdarzy się sytuacja, w której będziesz potrzebował urlopu wcześniej - decyduje wówczas Twój pracodawca. Minimalny czas urlopu w Niemczech to 24 dni (jeśli pracujesz 6 dni w tygodniu), jeżeli pracujesz 5 dni w tygodniu, przysługuje Ci 20 dni urlopu. Jednakże wymiar urlopu bywa często wyższy, a jego górna granica to 25-30 dni. Pracodawca udziela urlopu na wniosek pracownika. Pamiętaj, że musisz czekać aż pracodawca zaakceptuje wniosek, ponieważ w skrajnych przypadkach szef może odmówić Ci udzielenia urlopu lub przesunąć jego termin.


Co w sytuacji, gdy nie przepracujesz 6 miesięcy?

Jeżeli nie uda ci się przepracować 6 miesięcy w roku kalendarzowym, nadal przysługuje Ci urlop. Widełki wyglądają następująco:

  1. po dwóch tygodniach pracy – 1 dzień urlopu;
  2. po 4 tygodniach pracy– 2 dni urlopu;
  3. po 6 tygodniach pracy – 5 dni urlopu.


Benefity pozapłacowe - co to jest?

Benefity pozapłacowe to świadczenia, które pracodawca oferuje pracownikowi dodatkowo i nie są one wypłacane w formie gotówki. Pracownik może liczyć na świadczenia rzeczowe w formie usług lub towarów. Mogą to być:

  1. Mieszkania pracownicze - są one przydatne w przypadku, w którym pracownik dopiero rozpoczyna swoją pracę za granicą, a samodzielne poszukiwanie lokum może okazać się problematyczne.
  2. Darmowe towary lub zniżka na towary i usługi - różnić się one będą ze względu na to, w jakiej branży będziesz pracować lub z jaką branżą współpracuje Twój pracodawca. Tak naprawdę może być to wszystko, na co akurat twój pracodawca może sobie pozwolić. Przykładowo może być to karta ze zniżkami na siłownię lub basen.
  3. Ubezpieczenia - prócz podstawowej opieki zdrowotnej, opłacanej ze składek na fundusz zdrowia, pracodawca może zaoferować ubezpieczenie prywatne. Bardzo często wiąże się to z możliwością pójścia do prywatnej przychodni, która obsługuje pracowników danej firmy.
  4. Szkolenia – po zatrudnieniu Cię na danym stanowisku, firma może zaproponować Ci kursy doszkalające, które podniosą Twoje kwalifikacje. Dotyczy to też pracowników z dłuższym stażem, którzy dalej chcą rozwijać karierę zawodową.
  5. Samochód służbowy - może spotkać Cię sytuacja, w której twoje mieszkanie pracownicze będzie oddalone od miejsca pracy. Wówczas twój szef może udostępnić ci samochód służbowy, jednakże będzie to zależeć od pracy, jaką będziesz wykonywać. Jako alternatywa może posłużyć autobus pracowniczy, który do pracy będzie dowoził większą liczbę osób.
  6. Bony żywieniowe lub stołówka pracownicza - pracodawca często oferuje bon na zakupy w wybranym przez niego sklepie. Bardzo popularną praktyką jest tworzenie stołówek pracowniczych, w których obiady są darmowe lub za przysłowiowe "parę euro".
  7. Dodatkowe dni urlopowe - urlop przysługuje ci z urzędu, ale mimo tego jest możliwość, że pracodawca wydłużył twój urlop o parę dni. Pamiętaj jednak, że ważny jest twój staż w firmie, sumienność, regularność przychodzenia do pracy i wykonywanie jej z największą starannością.
  8. Wycieczki i wyjazdy integracyjne - w celu zadbania o kontakt między pracownikami, organizowane są wyjazdy integracyjne.
  9. Zajęcia sportowe lub rekreacyjne - współczesny pracodawca zdaje sobie sprawę, że zdrowy pracownik musi być wydajny – w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Dlatego też organizowane są zajęcia sportowe lub rekreacyjne, które poprawiają relacje w zespole i mają dobry wpływ na zdrowie pracownika.