Ile zapłacisz podatku w Anglii?
Osoby, które w Anglii są zatrudnione legalnie, mają obowiązek rozliczania podatku od osiągniętego w tym kraju dochodu. Warto wcześniej dowiedzieć się, jakie stawki obowiązują na Wyspach.
Podatki w Anglii płaci się według innego systemu niż w Polsce. U nas rok podatkowy zaczyna się w tym samym czasie co kalendarzowy (1 stycznia), natomiast w Zjednoczonym Królestwie jest to 6 kwietnia. Aby poprawnie rozliczyć podatki w Anglii, trzeba też na bieżąco śledzić wprowadzane w prawie brytyjskim zmiany. Dotyczą one np. wysokości kwoty wolnej od podatku, która jest zmieniana co roku.
Rodzaje podatków w Anglii
Podatki w Anglii dzielą się na dwie kategorie - bezpośrednie i pośrednie.
Do bezpośrednich należą:
• Podatek dochodowy od osób fizycznych (Income Tax - IT) - jest to odpowiednik polskiego PIT-a,
• Podatek dochodowy od osób prawnych (Corporation Tax - CT) - odpowiednik CIT,
• Podatek od dochodów kapitałowych (Capital Gain Tax - CGT),
• Podatek spadkowy (Inheritance Tax),
• Opłaty od zakupu nieruchomości i akcji giełdowych (Stamp Duty),
• Składki na ubezpieczenie społeczne (National Insurance).
Podatki pośrednie to:
• VAT,
• Akcyza (Excise),
• Cło (Customs Duty).
Osoby pracujące w Anglii są zobowiązane do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.
Stawki podatkowe
System podatkowy w Anglii uchodzi za jeden z najbardziej przyjaznych dla podatników. Pomimo wysokich stawek podatku od osób fizycznych (20%, 40%, 45%) i prawnych (19%), system dopuszcza stosowanie wielu metod pozwalających na legalne obniżenie zobowiązań podatkowych. Może to być np. wypłata wynagrodzenia w formie dywidend lub pensji dyrektorskich.
W przypadku podatku VAT, jego podstawowa stawka wynosi 20%, natomiast obniżona to 5%. Istnieje również stawka zerowa.
Progi podatkowe w Wielkiej Brytanii:
Nazwa Kwota w GBP
Procent
Kwota wolna od podatku (PA)
poniżej 12 570
0%
Podstawowa stawka podatku dochodowego (IT)
12 571 - 50 270
20 %
Wyższa stawka podatku dochodowego (IT)
50 271 - 150 000
40%
Dodatkowa stawka podatku dochodowego (AT)
powyżej 150 000
45%
Kwota wolna od podatku
Na to, ile zapłacisz podatku w Anglii, wpływ ma również wysokość kwoty wolnej od podatku, która wynosi 12 570 GBP. Jest ona naprawdę wysoka, a dodatkowo każdego roku podlega waloryzacji. Obowiązek zapłaty podatku w Anglii powstaje więc wtedy, kiedy przekroczysz tę stawkę. Opodatkowaniu podlega różnica pomiędzy twoim całkowitym dochodem, a kwotą wolną od podatku.
Jak się rozliczyć?
Jeśli pracujesz w Anglii na umowie o pracę, nie musisz składać deklaracji podatkowej. W ciągu roku robi to twój pracodawca poprzez odprowadzanie z wynagrodzenia zaliczek na podatek dochodowy. Na koniec roku otrzymasz druk P60, w którym znajdziesz informacje na temat składek. Natomiast zeznanie podatkowe musisz złożyć wtedy, gdy starasz się o zwrot podatku. Należy to zrobić po zakończeniu roku podatkowego.
Każdy pracownik zatrudniony legalnie na terenie Wielkiej Brytanii powinien posiadać indywidualny kod podatkowy, który składa się z cyfr i liter. Ułatwia on obliczenie należnego podatku i zawiera informacje o wszystkich elementach wpływających na jego wysokość. Jako pracownik nie musisz martwić się o opłacanie podatków, składek oraz ubezpieczenia społecznego, wszystko reguluje za ciebie pracodawca.
Dzięki porozumieniu pomiędzy Polską a Wielką Brytanią nie musisz przejmować się podwójnym opodatkowaniem. Płacisz go tylko raz – w Zjednoczonym Królestwie.
Anglia przyjazna dla przedsiębiorców
Wielu przedsiębiorców decyduje się na założenie firmy na Wyspach właśnie z powodu systemu podatkowego. Kwota wolna od podatku jest w Anglii o wiele wyższa, a liczba podatków głównych jest prawie o połowę mniejsza (Anglia - 8, Polska - 14). Dodatkowo przedsiębiorca ma możliwość przeprowadzenia optymalizacji podatkowej bez wzbudzania podejrzeń ze strony organów kontroli skarbowej. Wisienką na torcie jest niższa stawka VAT a także bardziej przyjazne i ludzkie nastawienie brytyjskich urzędników do przedsiębiorców.